O autorce

 

Věřím, že fantazie je silnější než vědění.

Že mýty mají větší moc než historie.

Že sny jsou mocnější než skutečnost.

Že naděje vždy zvítězí nad zkušeností.

Že smích je jediným lékem na zármutek.

A věřím, že láska je silnější než smrt.

-Robert Fulghum-

 

Věřím, že šperky jsou zhmotnělé sny a příběhy.

Jsem jejich vypravěčkou a pokornou tvůrkyní.

Tak vznikají jedinečné vílí šperky, talismany na vaší životní cestě.

 

Odmalička jsem toužila být krásná. Jako princezna, jako víla... tajně jsem snila o nějakém kouzelném proutku, který mě v takovou krásku promění, podobně jako Popelku na plese. Dneska už vím, že tohle kouzlo je v nás samotných - že se musíme naučit dívat se na sebe laskavějšíma očima. A šperky mohou být oním čarovným zrcadlem, které nám s tím může pomoci. Přemýšlely jste někdy nad tím, jak taková malá věc jako šperk nese často tak velkou symboliku? Hrozně mě vždycky potěší, když ženy díky mým šperkům dokážou zahlédnout vlastní krásu. Jakoby se najednou rozzářily vnitřním světlem. A právě možnost dělat ženy krásnější je to, co mě naplňuje, moje “proč” tuhle práci dělám. 

 

Touha být šperkovou kouzelnicí mě přivedla k práci s drahými kovy a přírodními kameny. Těší mě, že díky nim mohu vyprávět svoje (a hlavně vaše) šperkové příběhy. Miluji proces, kdy z pár kousků kovu a kamínků vznikne něco krásného, co přetrvá po generace. V mé tvorbě se odráží to, co je mému srdci blízké - příroda, fantasy, keltské motivy a secesní ornamenty. 

 

Nejraději pracuji na zakázku, kdy mám možnost vyrobit šperk přímo pro Vás. Nechávám zhmotnit Vaše sny a přání a ráda Vás celým průběhem provedu. Když jednou vyzkoušíte šperky na míru, nejspíš už vám masová produkce přestane stačit. A to je dobře! Nebojte se mít se rády a plnit si své sny. Nebojte se být vílou nebo princeznou - buďte taková, jaká chcete být.

 

                                                         

Více o mně

Jmenuji se Irena Šmérková a výrobě autorských šperků se věnuji od roku 2010. Původním povoláním jsem překladatelka z francouzštiny, angličtiny a polštiny, od roku 2013 se šperky staly mým hlavním zaměstnáním. Věnuji se hlavně drátované technice wire-wrapping, která využívá různých průměrů drátu (v překladu by se dala nazvat technikou „omotávání drátu drátem“). Wire-wrapping často kombinuji s klasickými šperkařskými technikami kvůli delší životnosti šperků, větší čistotě designu a lepší pohodlnosti při nošení. Pracuji většinou se stříbrem 925/1000 a kvalitními minerály, při zakázkách i ke zlatu 585/1000. Všechny materiály pečlivě vybírám a i těm nejjednodušším kouskům dávám nápad a kvalitní zpracování. Složitější stříbrné šperky jsou originály, jednodušší šperky vznikají v malosériích.


Výstavy, soutěže:

Svatební prodejní výstava Jako víla - 1. 4. - 30. 4. 2014, Galerie Světlo, Kounicova 15, Brno.

Secesní šperk očima současných šperkařů - 20. 9. - 1. 11. 2013, Ateliér ArtFashion, Přemyslovců 7, Znojmo.

Prsten denně - společná akce několika desítek šperkařů, jejímž cílem bylo dokončit během jednoho měsíce každý den jeden prsten. Akce proběhla v září 2013.

Ozvěny výstavy Šperk&Kontrasty - podzim 2012, Galerie Skarabeus, Jana Zajíce 7, Praha. 

Účast na nejrůznějších soutěžích na serveru fler.cz

Pravidelný prodej na jarmarcích a prodejních akcích (Dyzajn Market, FFM, Koloniál, Lughnasad a další)

 

Média o mně:

Fler.cz - pořad Kreativní svět

Rádio R - rozhovor se šperkařkou Irenou Šmérkovou

B-tv – účast v pořadu Vlna z Brna v září 2013 (není dostupné online)

MUNImedia - článek o výstavě o Ireně Šmérkové a výstavě Jako víla

Časopis Essence – zmínka v čísle Léto 2013

Používá se opensource systém OpenCart
Podpora Opencart
Eire Handmade © 2022